For præcis 20 år siden – søndag d. 19. november 1995 – opførte jeg for første gang et stort scenetrylleshow på Magasinet, Brandts Klædefabrik. Showet kaldte jeg for “Magisk Matiné” og i showet medvirkede 5 af mine dygtige tryllekolleger.
Det blev starten på opførelsen af et årligt sceneshow 15 år i træk i perioden 1995-2009.
Baggrund
I 1995 var jeg i Hollywood og Las Vegas for at se nogle af verdens største trylleshows. Der blev jeg fascineret af den virkning et stort og flot iscenesat trylleshow havde på publikum og den tilstand, de forlod showet i. Ingen tvivl om at de havde oplevet noget, der havde påvirket dem positivt.
Så da jeg kom hjem, besluttede jeg mig for at lave et stort trylleshow selv, hvor jeg kunne præsentere publikum for trylleri under de bedst tænkelige rammer, nemlig i et teater med alle virkemidler til rådighed.
Det første show fandt altså sted d. 19. november i 1995 og i de kommende 15 år i træk præsenterede jeg hvert år et nyt og flot iscenesat magisk show på Brandts Klædefabrik i min hjemby Odense med magiske og musikalske gæster.
Dog med en enkelt undtagelse i 2007, hvor showet blev opført i Rosenhaven p.g.a. Magasinets ombygning.
De første tre års shows havde titlen “Magisk Matiné”, men i 1998 skiftede showets titel til ”it’s magic!”.
I 2001 blev der lavet en showindbydelse, hvor Brandts Klædefabrik var forvandlet til Las Vegas (!) og showet skiftede titel til ”it’s magic! Vegas må vente …”.
15 års jubilæumsshow
Efter at Vegas havde ventet i otte år (!) præsenterede jeg mit 15 års jubilæumsshow i oktober 2009 med titlen “HenrikChristensen.com – The Vegas Show”. Showet markerede samtidig den foreløbige afslutning på rækken af årlige shows på Brandts Klædefabrik.
Showet har givet publikum mulighed for at opleve en masse trylleri samt stifte bekendtskab med en masse magiske og musikalske gæster. Samtidig har det givet mig lejligheden til at udvikle og opbygge et repertoire samt været en enestående mulighed for at forbedre min optræden og udvikle min personlige stil.
Nedenfor kan du se plakaterne for alle showene.
Er du også på udkig efter et overraskende, morsomt og magisk indslag til familie-festen, personalefesten eller julefrokosten?
Så bør du have mit nye showkatalog. Kataloget fortæller om de mange magiske muligheder, du som arrangør kan gøre brug af, hvis du vil fortrylle et kræsent publikum.
Du får programmet gratis tilsendt ved at ringe på 30 63 52 51 eller sende en mail til henrik@henrikchristensen.com. Du kan også bestille det via henrikchristensen.com
Vil du også lære at trylle? Besøg Trylleakademiet.