PICT0178-001
Kenneth Olofsson med hans bog “Trolla med Mussa”.

“Anders Ands Tryllebog” bliver af mange tryllekunstnere nævnt som den tryllebog, der fik dem til at begynde at trylle. Det var ikke min første tryllebog, men naturligvis findes den i min samling.

Forfatteren til bogen er svensker og hedder Kenneth Olofsson. Bogen blev udgivet i Sverige i 1974 under titlen ”Trolla med Musse” og blev senere udgivet i Danmark under titlen ”Anders Ands Tryllebog”.

Da jeg for en del år siden var på turné i Sverige havde jeg fornøjelsen at møde ham ved et besøg hjemme hos ham selv. Det var spændende at møde manden bag bogen, og vi talte om  bogen og om trylleri til langt ud på natten.

Det var Walt Disneys eget forlag, der tog kontakt til ham. Herefter skrev han selv hele teksten til bogen og stod model til de fotografier, der dannede grundlag for tegningerne i bogen. Første oplag af bogen var på 30.00 eksemplarer i Sverige plus 70.000 eksemplarer  i Danmark, Norge og Finland.

PICT0352
Det blev til en hyggelig tryllesnak og udveksling af tricks hjemme hos tryllekunstneren Ken Hardy.

Kenneth Olofsson, hvis kunstnernavn var Ken Hardy, blev interesseret i trylleri, da han så en tryllekunstner optræde på en varieté i Stockholm. Tryllekunstneren lavede et nummer med en kugle, der svævede, og Kenneth blev begejstret. Så han købte en lignende kugle i en trylleforretning og begyndte at øve sig.

Og det gik godt!

I 1961 vandt han for første gang guld i det svenske mesterskab i trylleri. Senere vandt han guld hele 10 gange i det norske mesterskab i trylleri.

I dag har han stadigvæk den svævende kugle, men ellers har han lagt trylleriet på hylden og arbejder nu med kurser inden for lederudvikling og personlig udvikling. :)

Showkatalog2014Er du også på udkig efter et overraskende, morsomt og magisk indslag til familie-festen, personalefesten eller julefrokosten?

Så bør du have mit nye showkatalog. Kataloget fortæller om de mange magiske muligheder, du som arrangør kan gøre brug af, hvis du vil fortrylle et kræsent publikum.

Du får programmet gratis tilsendt ved at ringe på 30 63 52 51 eller sende en mail til henrik@henrikchristensen.com. Du kan også bestille det via henrikchristensen.com

Vil du også lære at trylle? Besøg Trylleakademiet.