egeskov

I sidste uge havde jeg fornøjelsen at fortrylle personalet på Egeskov Slot til deres egen private fest i Riddersalen.

Som tryllekunstner er det virkelig en fornøjelse at optræde i så flotte, historiske og magiske omgivelser. Den magiske og eventyrlige stemning mærkes med det samme.

1-DSC_0043
Entréen til Riddersalen.

På slottes hjemmeside kan du læse du læse om slottets historie. Her et lille uddrag:

”Egeskov Slot blev bygget af lensmand Frands Brockenhuus og stod færdigt i 1554. Han havde nogle år før giftet sig med Anne Tinhuus, som havde overtaget den oprindelige gård fra sine forældre.

Den politiske uro – Reformationen og Grevens Fejde – fik på den tid mange store jordbesiddere til at bygge deres boliger som svært indtagelige borge. Således også Frands Brockenhuus, som anlagde sin borg midt ude i en sø – ifølge overleveringen på et fundament af egetømmer og så grundigt, at der “gik en hel egeskov dertil”. Deraf slottets navn.”

Se mere på egeskov.dk

Slottet leverede størstedelen af den magiske stemning denne aften. Så det var et nemt job for mig at fortrylle selskabet, der alle tog godt imod tryllerierne. 🙂

1-Egeskovanbefaling-002